داروی اتوموکستین Atomoxetine و درمان بیش فعالی

داروی اتوموکستین (Atomoxetine) با نام های تجاری Strattera ،Stromax درداروخانه ها وجود دارد.موثرترین و پرمصرف ترین دارو برای درمان بیش فعالی در روانپزشکی داروی اتوموکستین است.در ایران به این دارو استراموکس هم گفته می شود.این دارو با اینکه جزء مهار کننده های باز جذب نواپی نفرین است اما در دسته داروهای محرک قرار ندارد.این دارو بر خلاف دیگر داروها برای درمان بیش فعالی تقریبا نیاز  به دو هفته زمان دارد تا اثرات آن مشخص شود.

نتایج مطالعات بر روی داروی اتوموکستین

همانطور که گفتیم داروی اتوموکستین بر روی نوراپی نفرین در مغز  تاثیر می گذارد و مصرف آن در اختلال ADHD بسیار شایع است. تأثیر داروی اتوموکستین بر روی اختلال بیش فعالی و ADHD در دو مطالعه کنترل شده در کودکان و دو مطالعه کنترل شده در بالغین تأیید شده است. یک مطالعه ی جدید نشان داده است که داروی اتوموکستین در کاهش علایم متنوع ADHD کودکان و نوجوانان بر دارونماها و دیگر روش های درمانی ارجحیت دارد. مطالعه دیگری هم میزان پاسخ حاد به آن را ۸۱ درصد و میزان پاسخ درازمدت را ۷۸ درصد نشان داده است. در یک بررسی از داروی اتوموکستین در مقابل دیگر محرک ها برای درمان ADHD نتایج یکسان گزارش شده است و اندکی به نفع نمک های آمفتامین آهسته رهش بود. یک مطالعه جدید نشان داد که می توان در کودکان مبتلا به ADHD در صورت عدم پاسخ یا عدم تحمل دارویی داروهای متیل فنیدیت یا آمفتامین، از تیتراسیون پلکانی و متقاطع اتوموکستین استفاده کرد.

عوارض جانبی مصرف داروی اتوموکستین

*تهوع

*از دست دادن اشتها

*خشکی دهان

*خستگی

*بیخوابی

*سردرد

*سرفه

عوارض زیر کمتر شایع است:

*اختلال نعوظ

*سرگیجه

*دردهای شکم

*تاکی کاردی

*یبوست

*اختلال قاعدگی

*استفراغ

*سردرد سینوسی

*افسردگی

*افکار خودکشی

*درماتیت

*گر گرفتگی

 

توصیه های مهم

 

1-در صورت مشاهده علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

1-افسردگی شدید

2-افکار خودکشی

3-دردهای بی علت

4-بی قراری

5-از دست دادن کنترل

6-مصرف داروی اتوموکستین در افراد باعث خواب آلودگی و حالت گیجی می شود،به همین علت بهتر است بعد از مصرف این دارو از انجام کارهایی مثل رانندگی اجتناب کنید.

7-اگر کپسول اتوموکستین باز شود ممکن است باعث بروز التهاب و قرمزی در چشم بشود،در صورتی که این مشکل پیش آمد سریعا چشم های خود را با آب خنک شستشو دهید.

8-مصرف این دارو برای کودکان زیر 6سال و زنان باردار ممنوع است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه