ارتباط موفق

* اعتماد به نفس داشته باشید

مهارت های مردمی خوب با اعتماد به نفس شروع می شود.اعتماد به نفس مانند آهن ربا بقیه را به سمت شما جذب می کند ونشان  دهنده رفتارهایتان است  که ارزش صرف وقت را دارید. وقتی حس قوی  به خودتان داشته باشید، خیلی سریع از گپ کوتاهی با کسی که دارید گذشته و فرصتی در اختیارتان قرار می دهد که بتوانید بدون اتلاف وقت به قلب رابطه دست یابید.وبرای رابطه ای موثر داشتن، یکی از مهمترین قوانین که باید رعایت کنید این است که مستقیم به چشم های طرف  نگاه کنید. کسی که اعتماد به نفس کافی ندارد از ارتباط چشمی خود داری می کند. خودداری از ارتباط چشمی نشان دهنده عدم علاقه است. وقتی دو نفر با هم ارتباط چشمی دارند، ارتباط موثری شکل می گیرد. ارتباط چشمی به حرف هایی که می زنید  اعتبار می بخشد.

* جاده دو طرفه ارتباط

چهره شما آینه درون شماست. توجه کنید صورتتان اولین چیزی است که دیگران به آن نگاه می کنند. لبخند دوستانه، تکانهای سر  از مواردی است که در ایجاد رابطه دوستانه موثر است.

* به دیگران اعتماد ببخشید

خیلی ها مرتکب این اشتباه می شوند که در مورد خودشان حرف می زنند. هیچ چیز بدتر از دروغ گفتن در مورد خود، یک ارتباط را خراب نمی کند. یکی از بهترین راه ها برای اینکه یاد بگیرید چطور با مردم ارتباط برقرار کنید این است که به جای مجبور کردن دیگران به حرفهایتان، از آنها بخواهید در مورد خودشان حرف بزنند. این باعث می شود طرف شما احساس راحتی کرده و اعتماد به نفسش بالا رود. همچنین باعث می شود فرد مقابل هم همین کار را برای کند و به حرفهایتان گوش دهد.

* خوب گوش کنید

علاقه مندی خود را به صحبت های دیگران نشان دهید. در زمان گوش کردن  به صحبتهای طرف مقابل با تکان دادن سر به نشانه تایید، لبخند زدن  و گفتن کلماتی مانند بله و… نشان دهید که به حرفهای او علاقه مند هستید. برای اینکه به فرد مقابلتان نشان دهید که خوب گوش می کنید، باید به او نشان دهید که معنای او را می فهمید و منظور او را متوجه می شوید. برای این کار صحبتهای او را تکرار کنید. این کار نشان میدهد که شما فقط گوش نمی کنید، بلکه منظور او را هم درک می کنید.

*هنرمندانه سوال بپرسید

یکی از سریع ترین راه ها برای شکستن قفل سکوت پرسیدن سوال هایی است که بتوان آنها را خیلی راحت با بله یا خیر جواب دارد. با پرسیدن سوالی که به یک جواب با جزئیات بیشتر نیاز هست، فرد مقابل باید توضیح بیشتری بدهد و اطلاعاتی که دارد را در اختیارتان بگذارد. بخشی از ارتباط موفق یاد گرفتن این است که سوالاتی را مطرح کنید که فرد مقابل را به فکر کردن وا دارد. یک چیز به دیگری منتهی می شود و در مدت کوتاهی داستان هایی بین دو طرف منتقل می شود و یخ رابطه می شکند.
آب و هوا را فراموش کنید و بحث را از سیاست و مذهب هم دور کنید. در مورد لباسی که طرف مقابلتان پوشیده است نظری بدهید. البته باید سعی کنید که طرفتان را با سوالاتتان بمباران نکنید. این باعث می شود فرد معذب و خسته شود. یادتان باشد مکالمه را نباید به بازجویی تبدیل کنید. وقتی می خواهید اسم کسی را بپرسید، فوراً آن را تکرار کنید. بلند گفتن یک اسم کمک می کند بهتر در خاطرتان بماند. از اسم طرف مقابلتان در طول مکالمه استفاده کنید و لبخند زدن هم فراموشتان نشود.

* سوءتفاهم ها را حل کنید

مشکلات و سوءتفاهم ها را حل کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل و سوءتفاهمی در محیط کار هر چه زودتر باید برای حل آن اقدام کنید. در غیر این صورت تاثیرات بدی بر شغل و حتی زندگی شخصی شما خواهد گذاشت.

* دو بار گوش کنید، یک بار حرف بزنید

می گویند به یک دلیلی خدا دو گوش و یک دهان به شما داده است. دلیل آن این است که باید دوبرابر آنچه که حرف می زنید، گوش دهید. در ارتباط با مهارت های مردمی، این یعنی وقتی فرد مقابلتان صحبت می کند، باید همه توجهتان را به او بدهید. نباید غرق این فکر شوید که بعد از آن شما چه باید بگویید یا بعداً چه اتفاقی می افتد یا هر فکر بی ارتباط دیگری. تمرکز کنید، اطلاعاتی که ارائه می شود را جذب کرده و راهی برای دنبال کردن صحبت او با پرسیدن یک سوال مرتبط با موضوع پیدا کنید.

در چیزهایی که طرف مقابلتان علاقه دارد، علاقه نشان دهید و اگر موضوع بحث چیزی است که هیچ از آن نمی دانید، می توانید از آن به نفع خودتان استفاده کنید و اطلاعات بیشتری در مورد آن موضوع کسب کنید. اعتراف کنید که برایتان موضوع آشنایی نیست و از او بخواهید که بیشتر در مورد آن با شما حرف بزند. مردم دوست دارند چیزهایی که می دانند را با بقیه در میان بگذارند و این اعتماد به نفس آنها را خیلی بالا می برد. وقتی موضوع مورد علاقه طرف مقابلتان را پیدا کردید، دیگر هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

*احتیاط کنید

از بیان رازهای شخصی زندگی خود بخصوص در ابتدای دوستی خودداری کنید. همچنین از پرسیدن سوالهای خصوصی اجتناب کنید، زیرا فرد مقابل احساس میکند به حریم وی تجاوز کرده اید.

* نظر دیگران را بپرسید

نظر دیگران را درباره خود جویا شوید. هرچند وقت، نظر دوستان و افرادی را که آنان را قبول دارید در مورد نوع برخورد و رفتارتان جویا شوید. از آنان بخواهید صادقانه نظرات شان رابیان کنند. چنین ارزیابی باعث می شود که اطلاعات بیشتری درباره خود به دست آورید و سپس به تقویت نقاط مثبت و رفع نکات منفی رفتار خود بپردازید.

* سدهای ارتباطی را شناسایی کنید

موانع و سدهای ارتباطی را شناسایی کنید. سرزنش کردن ، قضاوت کردن، تهدید کردن، مسخره کردن و قطع کردن صحبت دیگران، اینها همه ازموانعی است که راههای ارتباط را میبندد و مانع از برقراری ارتباط موثر و سازنده می شود.

* همیشه رسمی برخورد نکنید

سعی کنید با دیگران به خصوص با دوستان و اقوام و همکاران، خیلی رسمی برخورد نکنید. برای انتخاب موضوعی که می خواهید درباره آن با دیگران صحبت کنید، خیلی سخت نگیرید. مثلا می توانید از گفت وگو درباره موضوعهای روزانه شروع کنید تا به مرور توان شما بالاتر برود. همین صحبت کردن با دیگران با رعایت مهارتهای ارتباط موثر  به شما کمک زیادی برای بالا بردن روابط عمومی تان خواهد کرد.

* مهارت های شغلی خود را افزایش دهید


سعی کنید هر روز نکته جدیدی درباره کار خود بیاموزید و درباره آن با همکارانتان صحبت کنید. با این کار علاوه بر پیشرفت شغلی وحرفهای، همکارانتان نیز از اطلاعات و مهارت های شما بهره می برند و همین امر موجب افزایش ارتباط دوستانه در محیط کاری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه